از بسته پیشنهادی اروپا به ایران تا عکس‌العمل‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا


بسته پیشنهادی اروپا و عکس‌العمل رژیم صهیونیستی و آمریکا نشست مقامات ارشد ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا در خصوص راهکارهای حفظ توافق هسته‌ای ایران با صدور بیانیه‌ای در 10 بند خاتمه یافت در این نشست محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه بعنوان نماینده کشورمان حضور داشت.

بیانیه رسمی این نشست در خصوص توافق هسته‌ای ایران در 10 بند تنظیم شده است که عبارتند از:

1- این نشست به درخواست ایران و در تاریخ 6 ژولای 2018 (15 تیر 1397) و در سطح وزیران برگزار شد که به منظور اطمینان از استمرار توافق هسته‌ای ایران و حل موانع پیش رو ناشی از خروج آمریکا و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران بوده است.

2- کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای برجام است.

3- کمیسیون مشترک به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور وانگ یی وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین، ژان-ایو لودریان وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، آلیستر برت وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان و نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

4- شرکت کنندگان در برجام تعهد خود را نسبت به اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای مجددا تأیید کردند و یادآور شدند که توافق هسته‌ای ایران عنصری کلیدی و از دستاورد قابل توجه دیپلماسی چندجانبه است که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 2231 به اتفاق آراء تصویب شده است. شرکت کنندگان در این نشست یازدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاریخ 24 می (3 خرداد) که در آن به پایبندی ایران اشاره شده بود، تایید کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.