اشتباه ۶۰ هزار برابری یک روزنامه درباره کمیته امداد!

شب گذشته سایت روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد اینفوگرافیکی با عنوان "کمیته امداد به نیازمندان کدام کشورها کمک کرده است؟" منتشر کرد که به دلیل وجود اشتباه و البته بی‌دقتی از سوی این سایت سوژه رسانه‌ها شد.

در اینفوگرافیک منتشر شده از سوی اعتماد ذکر شده بود که "کمیته امداد سه‌ونیم‌میلیارد دلار به فلسطین کمک کرده است!"، پس از اینکه این عنوان عجیب و غریب مورد پیگیری قرار گرفت، سردبیر روزنامه اعتماد اظهار داشت که در این‌باره اشتباه صورت گرفته و عدد سه‌ونیم‌میلیارد ریال به دلیل اشتباه گرافیست به دلار ذکر شده است.

اما آیا این موضوع یک اشتباه ساده است و می‌شود به راحتی از آن عبور کرد؟ این اشتباه درست شب پیش از روزِ جهانی قدس رخ داد و پیش از آنکه اصلاح شود در فضای مجازی چند صد ریتوئیت و چندین هزار فیو دریافت کرد؛ با توجه به اینکه خبر فوق یک خبر تولیدی بوده، به سرعت بین کاربران نشر پیدا می‌کند و بسیار بیشتر از تکذیبیه آن دیده می‌شود، در نتیجه به راحتی می‌تواند بر ذهن و روان مخاطب تاثیر سوء بگذارد و عامل بی اعتمادی شود.

البته سهوی بودن این اشتباه کاملا مشخص است، اما نکته حائز اهمیت ضرورت توجه مضاعف به مواردی است که مورد التهاب و حساسیت ویژه جامعه است تا مبادا یک اشتباه به ظاهر ساده و یک بی‌دقتی کوچک عامل دست رسانه‌های معاند شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.