بیانیه آیت الله العظمى مكارم شیرازى درباره مسائل جارى كشور


مردم می گویند چرا مشكلات ما از طریق مراجع، به مسئولین تذكر داده نمى‌شود/ تهیّه نیازهاى اولیه زندگى براى مردم بسیار مشكل شده/ تیم اقتصادی دولت ضعیف است؛ چه اصراری دارند که مشکلات به دست آن‌ها حل شود؟/ مردم از دستگاه قضایی نیز شکایت دارند

در ضمن به مردم عزیزمان این توصیه را دارم كه آن‌ها حق مطالبه حل مشكلاتشان را دارند ولى بدانند بدون انسجام داخلى و اتحاد همه گروه‌ها، مشكلات حل نمى‌شود. آن‌ها كه از خارج مردم را به آشوب دعوت مى‌كنند، دشمنان قسم خورده ملت ایرانند و تشنه خون ما مى‌باشند، هرگز نباید به شیطنت‌هاى آن‌ها توجه كرد.

گروه سیاسی- رجانیوز: آیت الله مکارم شیرازی در بیانیه‌ای درباره مسائل جاری کشور عنوان کرده است: چرا به جاى اینكه كارخانه ها را فعال كنند و جوانان ما را به كار دعوت نمایند، ثروت هاى مردم را از گردش اقتصادى خارج كرده و به صورت سكه و دلار در خانه ها محبوس مى كنند؟

بسیارى از مردم از طرق مختلف با ما تماس مى‌گیرند و می گویند چرا مشكلات ما از طریق مراجع، به مسئولین تذكر داده نمى‌شود؟

ما بارها در جلسات خصوصى و عمومى این مشكلات را گوشزد كرده‌ایم، باز هم عرض مى‌كنیم مردم از چند موضوع به شدت از مسئولین شكایت دارند:

اول اینكه در مسائل اقتصادى با تورم شدید و بالا رفتن جهشى قیمت‌ها تهیّه نیازهاى اولیه زندگى براى آن‌ها بسیار مشكل شده. مى‌گویند گرچه تحریم‌هاى خارجى فشار بر اقتصاد ما وارد مى‌كند، امّا چنان نیست كه راه‌حلى نداشته باشد. همچنین آن‌ها معتقدند، تیم اقتصادى دولت ضعیف است. چه اصرارى دارند كه مشكلات به دست آن‌ها حل شود؟ چرا این تیم ضعیف را عوض نمى‌كنند؟ چرا صاحب‌نظران باتجربه اقتصادى را فرا نمى‌خوانند؟ چرا به جاى اینكه كارخانه‌ها را فعال كنند و جوانان ما را به كار دعوت نمایند، ثروت‌هاى مردم را از گردش اقتصادى خارج كرده و به صورت سكه و دلار در خانه‌ها محبوس مى‌كنند؟ چرا نقدینگى بدون در نظر گرفتن راهكارهاى اقتصادى از طریق استقراض از بانك مركزى، بى‌حساب و كتاب افزوده مى‌شود؟

مردم از دستگاه قضایى نیز به شدت شكایت دارند. مى‌گویند اگر آن‌ها با قاطعیت، شجاعت و سرعت با مفسدان اقتصادى برخورد كنند این جرثومه‌هاى فساد به سرعت برچیده مى‌شوند. اگر ده، بیست نفر از آن‌ها با محاكمه سریع، یعنى حداكثر در یكى دو ماه، نه چند سال، محاكمه كنند و اموالشان مصادره و به اشد مجازات، مجازات شوند، اوضاع عوض مى‌شود و اگر آن‌ها به افراد صاحب نفوذى مربوطند ـ كه حتماً مربوطند ـ آن صاحبان نفوذ را با شجاعت پاى میز محاكمه بكشند و با محاكمه سریع، حكم آن‌ها را اجرا كنند و آن‌ها را با مجازات شدید، مجازات كنند، به یقین كسى جرأت نمى‌كند كه سرمایه‌هاى عظیم مردم را به حساب خود بریزد.

اگر در مسألۀ چهار- پنج هزار خودروى قاچاق كه اسناد آن كاملاً در دست است، در چند هفته حكم صادر و اجرا شود، دیگران جرأت آن سوء استفاده‌هاى كلان را نخواهند كرد.

تكرار مى‌كنم، مردم قضاتى مى‌خواهند شجاع، با قاطعیت و با سرعت كه به این وضع شرم‌آور مفسدان پایان دهند.

در ضمن به مردم عزیزمان این توصیه را دارم كه آن‌ها حق مطالبه حل مشكلاتشان را دارند ولى بدانند بدون انسجام داخلى و اتحاد همه گروه‌ها، مشكلات حل نمى‌شود. آن‌ها كه از خارج مردم را به آشوب دعوت مى‌كنند، دشمنان قسم خورده ملت ایرانند و تشنه خون ما مى‌باشند، هرگز نباید به شیطنت‌هاى آن‌ها توجه كرد.

خداوندا! به مسئولین بیدارى، هوشیارى، اراده و تصمیم براى حل مشكلات مردم خوبمان عنایت فرما.

والسلام علیكم و رحمه الله

لازم به ذکر است معظم له چند ماه پیش نیز نسبت به اوضاع اقتصادی واکنش نشان داده بودند که متأسفانه از سوی مسئولین مورد توجه قرار نگرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.