علیرغم خواست دولت و لاریجانی، لایحه جنجالی در مجلس تصویب نشد


گروه سیاسی- رجانیوز: روز گذشته و در جریان بررسی مجدد لایحه منع تأمین مالی تروریسم در مجلس، مخالفت های تعداد زیادی از نمایندگان موجب شد تا علیرغم خواست و اصرار دولت، این لایحه تصویب نشده و جهت بررسی بیشتر و رفع ابهامات به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شود. قرار است تا این کمیسیون طی دو هفته به ابهامات نمایندگان در این خصوص پاسخ دهد.

به گزارش رجانیوز، دو روز بعد از حضور چهار مقام دولتی در مجلس برای ارائه توضیحاتی درباره لایحه منع تأمین مالی تروریسم و در شرایطی که دولت انتظار داشت تا بعد از توضیحات وزیران امور خارجه و اقتصاد، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همین‌طور معاون سیاسی وزارت خارجه در جلسه غیرعلنی روز یکشنبه تصویب این لایحه سرعت بیشتری بگیرد، این لایحه در نهایت تصویب نشد.

طبق این گزارش، نمایندگان فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به عنوان هسته اصلی منتقد این لایحه معتقد بودند که "این لایحه بستر حقوقی تعریف تروریسم را از ما خواهد گرفت و در اختیار بین‌الملل قرار خواهد داد. ما در این لایحه حق تحفص نداریم و حق شرط در این لایحه معنا ندارد. چرا که اصل توافق را نقض می‌کند. چرا که در خود لایحه هم بیانیه تفسیری آمده و بیانیه تفسیری که دولت ما می‌دهد در آ‌نجا اعتباری ندارد."

با این حال مخالفت ها با این لایحه دولت به این فراکسیون محدود نماند و تعدادی از نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین ولایی نیز خواهان رفع ابهامات و ارجاع آن به کمیسیون امنیت ملی شدند. هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو فراکسیون مستقلین مجلس در این راستا تأکید کرد: «لایحه مذکور ابهاماتی دارد که با ارجاع به کمیسیون می‌توان ایرادات آن را برطرف کرد.» همچنین عبدالرضا مصری، نماینده کرمانشاه هم در توضیحاتی در موافقت با ارجاع این لایحه به کمیسیون امنیت ملی خواستار تشکیل گروهی از سه فراکسیون سیاسی مجلس برای بررسی لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم شد.

ترکمنچای دوم

در جریان بررسی لایحه مذکور در مجلس، ابتدا نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس با تأکید بر اینکه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم «ترکمنچای دوم» است، گفت: تصویب این لایحه ننگی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

این نماینده همچنین در اخطاری با استناد به اصول 152 و 153 قانون اساسی که درباره عدم سلطه‌پذیری و حفظ استقلال کشور است، یادآور شد: این کنوانسیون بسیار مبهم است، با تصویب این لایحه یقه جمهوری اسلامی در دست کشورهای گوناگون و سازمان ملل خواهد بود بنابراین از نمایندگان مجلس می‌خواهم آن را به تصویب نرسانند.

سراسر این لایحه استعماری است

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس به عنوان دیگر منتقد این لایحه در اخطاری با استناد به اصل 110 قانون اساسی و همچنین در تذکری آیین‌نامه‌ای اظهار داشت: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کردیم امانتدار استقلال کشور باشیم. مدت‌هاست لایحه استعماری الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم را مطالعه کرده‌ام، سرتاسر این لایحه استعماری است، تصویب این لایحه دست و پای مردم ایران را می‌بندد و تصویب آن خیانت به ملت ایران است.

به گفته این نماینده مجلس، بر اساس سوگندی که یاد کردیم نباید این لایحه را به تصویب برسانیم اجازه دهید بررسی این لایحه در تاریخ مجلس مطرح نشود و مانند تصویب برجام در 20 دقیقه نشود.

مخالفت لاریجانی با مسکوت ماندن دوهفته ای لایحه

گفتنی است سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز خانه ملت زمانی که می خواست گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را قرائت کنند، جمعی از نمایندگان مجلس با در دست داشتن برگه ای به نشانه اعتراض به جایگاه هیأت رئیسه رفتند. در این برگه نوشته شده بود »ملت ایران ما را نخواهد بخشید اگر این لایحه استعماری را تصویب کنیم».

نمایندگان طی اعتراض خود با استناد به قانون اساسی قرائت این گزارش را مغایر با این اصل می دانستند و با این اعتراض می خواستند این لایحه مسکوت بماند اما لاریجانی مسکوت ماندن دو هفته ای را قبول نکرد.

همچنین همان نمایندگان معترض خواستار تنفس و برگزاری نشست غیر علنی شدند که رئیس مجلس قبول نکرده و عنوان کرد که جلسه علنی را با بررسی این لایحه ادامه می دهیم.

به گزارش فارس، در میان نمایندگان معترض، افرادی چون نصرالله پژمان فر، مجتبی ذوالنوری، حسینعلی حاجی دلیگانی، احد آزادی خواه، اکبر ترکی و محمد جواد ابطحی به چشم می خوردند.

در نهایت و در پی اظهارنظرات موافقان و مخالفان این لایحه، وکلای ملت با 138 رأی موافق، 92 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از 245 نماینده حاضر در صحن علنی، با ارجاع مجدد این لایحه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موافقت کردند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از موافقت نمایندگان با ارجاع مجدد این لایحه، در سخنانی گفت: کمیسیون موارد مختلف را با حضور نمایندگان موافق و مخالف بررسی کند و ظرف هفته آینده یا دوهفته آینده این لایحه را برای بررسی به صحن مجلس ارسال کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.